Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Obchody Święta Trzech Króli 2017

Przed wiekami Mędrcy ze Wschodu kierowani światłem Betlejemskiej Gwiazdy podróżowali samotnie, by odnaleźć nowonarodzonego Jezusa. W Suchej Beskidzkiej, podobnie jak w kilkuset miejscowościach w Polsce, w ślad za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem wyruszył barwny orszak mieszkańców miasta, którzy pomimo silnego mrozu, w ten szczególny sposób, postanowili wyrazić swą radość z Narodzenia Pańskiego.
 
Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Św. w kościele parafialnym, po której mieszkańcy miasta oraz przyjezdni goście przemaszerowali w „Królewskim Orszaku” na suki Rynek. Barwny korowód, prowadziła  Miejska Orkiestra Dęta, która stanęła na wysokości zadania, gdyż gra na kilkunastostopniowym mrozie była nader trudna i wymagała od muzyków poświęcenia. Trzem Mędrcom ze Wschodu towarzyszyły dzieci, młodzież i dorośli przebrani w kolorowe stroje kolędnicze, nawiązujące do rodzimej tradycji świąt Bożego Narodzenia. Głowy uczestników orszaku były przyozdobione setkami koron, które wraz ze śpiewnikami przygotowali organizatorzy miejskich jasełek. Następnie Rynek w Suchej Beskidzkiej rozbrzmiewał najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Do wspólnego kolędowania zachęcali artyści z Chóru „Jasień” pod przewodnictwem pani Małgorzaty Kubieniec, regionalny zespół „Mała Ziemia Suska” z towarzyszącą im kapelą. 
Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana zgodnie z polską tradycją Świętem Trzech Króli wywodzi się z ewangelicznego przekazu św. Mateusza. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie Boże Dziecię. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Hasło tegorocznego orszaku to „Pokój i Dobro”. Wzorem ubiegłego roku organizatorami ulicznych jasełek w Suchej Beskidzkiej byli: Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Miejski Ośrodek Kultury – Zamek. 
 
Podczas Orszaku wręczono nagrody laureatom gminnego etapu XVI edycji konkursu “Babiogórska Szopka Regionalna”. 
 
W kategorii Szopka Rodzinna trzy pierwsze miejsca zajęły rodziny:
Zuzanna, Filip, Joanna, Roman Wójcik
Paweł, Piotr, Halina, Marek Kąkol
Kacper, Mikołaj, Katarzyna, Marcin Wątroba Janina i Stanisław – dziadkowie
 
W kategorii Szopka Dziecięca pierwsze miejsce zajęła praca dzieci z Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej.
 
Zwycięskie szopki wezmą udział w powiatowym etapie konkursu, który zostanie rozstrzygnięty 22 stycznia w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie po Mszy Św. z godz. 11:00