
Życzenia Wielkanocne 2025
Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! ż [...]
Po raz trzeci w sali rycerskiej przed mieszkańcami Suchej Beskidzkiej w noworocznej odsłonie wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta. Muzycy pod dyrekcją Sławomira Pacholskiego przygotowywali się, do tego koncertu, chcąc zaskoczyć publiczność nowymi aranżacjami. Udało się. W czasie koncertu publiczność zgromadzona w zamkowej sali mogła nie tylko wysłuchać przygotowanego repertuaru, ale także przyłączyć się do wspólnego śpiewania.
Niegdyś muzyka płynąca z instrumentów dętych towarzyszyła ludziom w wielu ważnych wydarzeniach, obwieszczała wesołe nowiny i nadawała odpowiedni nastrój uroczystościom wymagającym powagi lub zadumy. Nie powinien więc dziwić fakt, że repertuar utworów i opracowań na orkiestry dęte jest tak bogaty i różnorodny. Wzorem tego, co przez dekady decydowało o sile oddziaływania i przyczyniło się do szerokiej popularyzacji muzyki orkiestrowej w lokalnych społecznościach, podążają dziś muzycy suskiej orkiestry dętej. Uświetniając ważne wydarzenia miejskie, uroczystości kościelne i imprezy o charakterze rozrywkowym udowadniają, że muzyka orkiestr dętych jest odpowiednia niemal na każdą okazję.
Styczniowy koncert noworoczny jest próbą prezentacji nieco bardziej rozrywkowego oblicza Miejskiej Orkiestry Dętej. W repertuarze obok tradycyjnych orkiestrowych marszów nie brakuje wówczas także utworów o charakterze klasycznym, znanych przebojów muzyki filmowej i popularnej. Koncert zaprezentowany przez Miejską Orkiestrę Dętą w niedzielny wieczór 26 stycznia tematycznie był podzielony na dwie części. Na początku muzycy powitali widzów marszem „Ułański szyk”, a następnie w pierwszej odsłonie koncertu zaprezentowali repertuar złożony z kolęd i popularnych piosenek świątecznych, które dzięki ciekawej aranżacji pozwoliły docenić piękno i bogactwo brzmieniowe instrumentów dętych. Druga część widowiska przeniosła publiczność w czas karnawału. Zabrzmiały utwory towarzyszące słynnym produkcjom wielkiego ekranu m.in. „Walc Barbary” z filmu „Noce i Dnie”, a także popularne utwory muzyki rozrywkowej jak „W kinie , w Lublinie”, czy „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, oraz wiązanki muzyczne, w tym jedna złożona z aż 26 fragmentów różnych utworów. Publiczność zgromadzona w Sali Rycerskiej kolejny raz mogła się przekonać, że orkiestry nie tylko można posłuchać, ale także wspólnie z nią pośpiewać. Wybrane utwory orkiestrowe zostały opracowywane z linią wokalną, dzięki temu publiczność mogła przyłączyć się do wspólnego śpiewu kolęd i piosenek rozrywkowych, które z towarzyszeniem orkiestry doskonale wykonała solistka Anna Wołczańska. Owacjami na stojąco publiczność zgromadzona w Sali Rycerskiej suskiego zamku podziękowała muzykom za wspaniały koncert.