
Życzenia Wielkanocne 2025
Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! ż [...]
Kreatywne ferie na zamku
Za nami dwa tygodnie ferii zimowych. W tym czasie dzieci i młodzież z Suchej Beskidzkiej mogli skorzystać z bogatej oferty warsztatowej przygotowanej specjalnie na ten czas przez Miejski Ośrodek Kultury – Zamek. Oprócz popularnych i dobrze znanych zajęć tanecznych i warsztatów teatralnych, w tym roku pojawiło się kilka nowych propozycji na kreatywne spędzenie wolnego czasu.
Ferie zimowe rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania z aktorami krakowskiego teatru Krak – Art, którzy w poniedziałkowy poranek zaprezentowali spektakl „Pan Twardowski”. Znaną dobrze historię opowiedzieli w zupełnie niezwykły sposób, a zebrane licznie na widowni dzieci mogły aktywnie przyłączyć się do zabawy. Nie tylko podpowiadały Panu Twardowskiemu, ale również same wcieliły się w bajkowe postaci. Tego samego dnia po południu zainaugurowaliśmy nowy cykl zajęć, a mianowicie warsztaty fotograficzne, które poprowadził dyrektor MOK – Zamek, Grzegorz Wysmołek. W ich trakcie młodzi adepci fotografii nauczyli się między innymi operować światłem, ustawiać czas przesłony oraz balans bieli. Miło nam poinformować, że ze względu na zainteresowanie, warsztaty fotograficzne, od nowego semestru szkolnego już na stałe wejdą w ofertę programową Miejskiego Ośrodka Kultury.
Przez dwa tygodnie trwania ferii, we wtorki odbywały się warsztaty przygotowane wspólnie z Lidią Olesinską z pracowni Cacane Patchworki. W pierwszym tygodniu przygotowywaliśmy organizer na ścianę z filcu, natomiast w drugim tygodniu serduszka na walentynki.
-Dzieci starsze zdecydowanie same chętnie pracują podczas warsztatów, mniejsze dzieci zawsze namawiają rodziców by im pomagali a rodzice oraz dziadkowie bardzo chętnie biorą udział w warsztatach, tworzą się nam warsztaty rodzinne, co nas ogromnie cieszy, chwila z dzieckiem twórczo spędzona to ogromna przyjemność patrzeć na taką współpracę – komentowała prowadząca zajęcia Lidia Olesinska.
Środy były bardzo aktywne, ponieważ w ten dzień odbywały się aż trzy różne zajęcia. Dzień rozpoczynała Magdalena Sałapatek - prowadząca Funny English, która poprzez zabawę uczyła i utrwalała wiedzę uczestników z języka angielskiego. Po południu odbywały się zajęcia taneczne z Małgorzatą Kociołek, która jest instruktorką tańca podczas całorocznych warsztatów na zamku.
Warsztaty taneczne to nie tylko nauka kroków, ale również doskonała zabawa. Dzieci zdobywają umiejętności również z zakresu rytmiki, poprawnej postawy ciała i koncentracji. Również tego dnia (wyjątkowo w Sali Rycerskiej a nie Małej Zbrojowni) odbywały się warsztaty teatralne, które niezmiennie prowadzi Bartosz Sikora. Dziecko, szczególnie w młodszym wieku szkolnym, ma naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach. Odczuwa silną potrzebę fikcji i fantastyki, doskonale wczuwając się w proponowaną postać. Teatr jest dla nich rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć. Odtwarzając role dzieci i młodzież mają okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym. Działalność teatralna tworzy też znakomitą szansę na wyciszenie niepożądanych zachowań, uczy pokory, panowania nad sobą i cierpliwości, gdy nauczyciel zajmuje się pozostałymi osobami. Przedstawienie wymaga ogromnego wysiłku, efekty ciężkiej pracy nie są widoczne od razu, a jednak dzieci dostrzegają cel i sens wielokrotnych ćwiczeń i powtórzeń.
Czwartkowe propozycje rozpoczynały matematyczne gry i wyzwania. Myli się jednak ten, kto myśli, że matematyka w tym wypadku była monotonna i mało ciekawa. Dzięki nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej – Sylwii Nieciąg, dzieci mogły przekonać się, że matematyka to pełna wyzwań i ciekawych historii zabawa. Dzięki przygotowanym na każde zajęcia grom, dzieci rozwiązując kolejne zadania czekające na nie w różnych zakątkach zamku, szukały śladów Białej Damy. Ku ich zaskoczeniu poszukiwana cały czas była z nimi, jednak aby przekonać się o tym musiały wykazać się wiedzą i sprytem, których jak się okazało, nie brakowało nikomu.
Tego dnia na zamku panowała nie tylko królowa nauk, ale również rysunek. Wszystko za sprawą Zbigniewa Pytlika – znanego i cenionego rysownika, który zasłynął z karykaturalnych komentarzy do otaczającej nas rzeczywistości między innymi w Tygodniku Powszechnym. Zajęcia z tą wybitną osobą podzielono na dwie grupy. W pierwszej udział brały dzieci, a w drugiej natomiast młodzież. Dzięki niesamowitym opowieściom i bogatej wiedzy, rysownik pomógł uczestnikom zajęć wejść w świat szkicu i rysunku. Dla zainteresowanych tego typu warsztatami mamy bardzo dobrą wiadomość – Zygmunt Pytlik poprowadzi warsztaty z rysunku do czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej.
Na zakończenie dwutygodniowego odpoczynku od szkoły, MOK – Zamek wraz z Burmistrzem Miasta Sucha Beskidzka i Starostwem Powiatowym zorganizowali IX Otwarty Turniej Szachowy Ziemi Suskiej. W tym roku tytuł najlepszego szachisty z Suchej Beskidzkiej zdobył Szymon Celak, a tegorocznym mistrzem, który zwyciężał rozgrywki z szachistami zarówno z powiatu suskiego, jak i najdalszych zakątków naszego województwa był Mateusz Brożyna. Organizatorów bardzo ucieszyło duże zainteresowanie Turniejem dzieci i młodzieży, co dowodzi, że szachy pomimo tak dużej konkrecji ze strony gier komputerowych wciąż nie tracą na popularności. Rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim, a zawodnicy mieli 2x15 minut na rozstrzygnięcie partii. Kierownik turnieju Stanisław Sukta i sędzia główny Jan Zapała bacznie przyglądali się poczynaniom zawodników. Wyjątkowy klimat turnieju podkreślała sceneria zamkowej sali, blask kamiennego kominka oraz jej szczególny wystrój. Szachowe zmagania trwały niespełna 6 godzin zegarowych, z krótką przerwą na drożdżówkę i pobudzający umysł łyk herbaty i kawy. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, wpływa też na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową i rozbudza twórcze zdolności. Tym bardziej cieszy fakt, że do rywalizacji w IX turnieju szachowym przystąpiła tak liczna reprezentacja dzieci i młodzieży z Suchej Beskidzkiej i okolic.
Jak ferie, to nie mogło zabraknąć ciekawego koncertu. W Małej Zbrojowni suskiego zamku, w piątkowy wieczór, razem zagrały dwa zespoły, których członkowie pochodzą z naszego powiatu. Jako pierwszy na scenę wyszedł Soul Taker. Artyści jak zawsze pokazali profesjonalne podejście do tego co robią i kawał dobrej muzyki. Zaraz po nich na scenę weszli muzycy z zespołu Sermon. Mimo, iż muzycy reprezentują młodsze pokolenie rockemnów, to pokazali, że doskonale wiedzą co chcą grać.
Sylwia N. Semik