Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

59. i 60. Salon Poezji Konfraterni Rapsodycznej

Wrześniowy Salon Poezji był wyjątkowym wydarzeniem dla Konfraterni Rapsodycznej. W ramach 59. i 60. Salonu Poezji entuzjaści zgromadzili się, by uczcić dwie niezwykle ważne rocznice: 80. rocznicę powstania warszawskiego oraz 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obie te daty na trwałe wpisały się w pamięć narodu polskiego, stanowiąc symbol heroizmu, niezłomności i nieustającej walki o wolność.

59. Salon Poezji poświęcony był bohaterom powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Podczas wieczoru usłyszeliśmy utwory poetów, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa walk ulicznych oraz tragicznych losów Warszawy. Zaprezentowane wiersze przeniosły słuchaczy w świat pełen bólu, ale i nadziei – tej, która towarzyszyła powstańcom do samego końca. Z kolei 60. Salon Poezji skoncentrowany był na przypomnieniu wydarzeń sprzed 85 lat – wybuchu II wojny światowej. Wojny, która zmieniła losy milionów ludzi i całego świata. Wybrane do recytacji wiersze, pełne smutku i refleksji, ukazały tragizm tamtego czasu, gdy Polska stanęła w obliczu niemieckiej agresji, a następnie radzieckiej okupacji. Twórczość poetów z czasów wojny i okupacji przybliżyły nam wymiar bólu i cierpienia, które dotknęły naród polski, ale także przypomniały o niezłomnej woli przetrwania. Wzruszające interpretacje wzbogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu Chóru Jasień, tworząc niezapomniany klimat tego niedzielnego popołudnia.

Wrześniowy podwójny Salon Poezji Konfraterni Rapsodycznej był nie tylko okazją do refleksji nad tragiczną historią Polski, ale również miejscem, w którym poezja stała się nośnikiem pamięci i hołdu dla wszystkich tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. Dzięki wspólnej lekturze utworów wielkich poetów oraz współczesnych twórców, mogliśmy na nowo zrozumieć znaczenie słów „wolność” i „pamięć”.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tych wyjątkowych spotkaniach i zapraszamy na kolejne Salony Poezji, które, jak zawsze, będą przestrzenią do wspólnej refleksji nad literaturą, historią i ludzkim losem.