Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

63. Krakowski Festiwal Filmowy w Suchej Beskidzkiej

AKTUALIZACJA:

Filmy nagrodzone, których odbędzie się projekcja w dniu 5.06 to:

W lesie są ludzie

POLSKA 2023/ ANIMACJA/ 10'/ MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY/ KONKURS POLSKI

Granica polsko-białoruska z lotu ptaka. Uchodźcy, próbujący przedostać się do Polski, ukrywają się w lesie – czasami spotykają w nim ludzi chcących pomóc, czasami przedstawicieli służb, którzy odwożą ich z powrotem za dzielący kraje mur. Jak w grze komputerowej – wracają na start. Albo jest game over. Oparta na relacjach świadków i własnych przeżyciach autora animacja to przerażający obraz trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego. Utrzymana w stylistyce dziecięcego rysunku animacja to nie tylko film o cierpieniu, ale także o determinacji ludzi szukających nowego domu i odruchach dobra, jakie obudziły się w Polakach.

Być Kimś

POLSKA2023/ 26' /MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY / KONKURS POLSKI

Wiktor wraz z rodziną wprowadza się do kupionego niedawno mieszkania – jak się okazuje, przed laty należało ono do Lecha Wałęsy, prostego elektryka, który został prezydentem Polski, symbolem wolności i legendą. Dziś pod oknami lokum na zwykłym, szarym po PRL-owskim osiedlu zjawiają się tłumnie wycieczki, gnane ciekawością i sympatią wobec polityka. Może da się to wszystko jakoś obrócić na korzyść nowych lokatorów? Żona Wiktora wpada na przewrotny pomysł, a on sam szybko przekonuje się, jak to jest „być kimś”. Rok po sukcesie subtelnego „Martwego małżeństwa” na Krakowskim Festiwalu Filmowym (i nie tylko na nim) reżyser i scenarzysta Michał Toczek pojawia się z kolejną niepozbawioną humoru, ciepłą opowieścią o ludzkich potrzebach, troskach i marzeniach. W głównych rolach znani i lubiani Sebastian Stankiewicz oraz Jowita Budnik.

Kto Ci będzie okna mył

POLSKA 2022 / DOKUMENT / 47'/ KONKURS POLSKI

Darek ma 24 lata i po 10 latach edukacji w szkole dla osób z niepełnosprawnością intelektualną staje u progu dorosłości. Na warsztatach filmowych dostaje kamerę, dzięki czemu może z własnej perspektywy opowiedzieć o ostatnich tygodniach w ukochanym miejscu. W rozważaniach o sprawach błahych i tych, których nie do końca rozumie, towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Daniel. Przeżywają świat na swój sposób, a jednocześnie pozwalają widzowi przez chwilę spojrzeć na rzeczywistość ich oczami. To pełna ciepła i humoru opowieść o przyjaźni jako uniwersalnej wartości, która łączy ludzi bez względu na wszelkie różnice i ograniczenia.

Film nagrodzony, których odbędzie się projekcja w dniu 6.06 to:

Mam na imię Szczęście

WIELKA BRYTANIA, TURCJA 2022 / DOKUMENT / 82' / MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

W 2015 roku turecko-kurdyjska piosenkarka Mutlu Kaya została postrzelona we własnym domu w głowę i doznała ciężkich obrażeń mózgu. Zdarzenie to zakończyło jej błyskotliwą karierę i przyniosło jej niepełnosprawność oraz lata żmudnej rehabilitacji. Twórcy filmu śledzą losy dziewczyny, która postanowiła doprowadzić winowajcę przed sąd i podjęła walkę o odzyskanie głosu. Równocześnie, dzięki popularności w mediach społecznościowych, stała się symbolem sprzeciwu wobec bezkarności sprawców tak zwanych zabójstw honorowych, których ofiarami pada wiele kobiet z południowo-wschodniej Turcji.

Kadr z filmu Mam na imię Szczęście

Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy zagości w Suchej Beskidzkiej. Festiwal jest jedną z najstarszych na świecie tego typu imprez poświęconym filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Rokrocznie do Krakowa przyjeżdża blisko tysiąc gości z całego świata: reżyserów, producentów, dyrektorów i aktorów. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Dzięki nawiązanej przed dwoma laty współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Krzysztofem Gieratem, dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wspólnie możemy po raz kolejny zaprosić Państwa na trzecią edycję KFF w Suchej Beskidzkiej.

29 maja o godzinie 18:00 wyświetlimy dokumentalny film „Ula” w reżyserii Agnieszki Iwańskiej. Produkcja jest zapisem fascynującej i burzliwej podróży Urszuli Dudziak do kolebki jazzu – do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertowała wraz z Michałem Urbaniakiem. Film przybliża archiwalia z tamtego okresu, zwłaszcza PRL lat 60. oraz Nowy Jork lat 70. i 80. Widz poznaje Urszulę jako niezwykłą kobietę i artystkę, która miała okazję tworzyć z największymi światowymi osobowościami jazzu. W nawiązaniu do tematyki festiwalowego pokazu filmu dokumentalnego „Ula” dzień wcześniej, w niedzielę 28 maja o 18:30 zapraszamy na wernisaż wystawy plakatów jazzowych artystki z Suchej Beskidzkiej - Karoliny Glanowskej 20+20 Ale Jazz, który muzycznie uświetni znakomity instrumentalista Jazzowy, również suszanin - Adam Kawończyk.

Z kolei 5 czerwca o 18:00 oraz 6 czerwca o 19:00 wyświetlimy seanse laureatów 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to poniekąd niespodzianka, bo zwycięskie tytuły poznamy dopiero 4 czerwca. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Are you IN?”. Zgodnie z nim mamy nadzieję, że będą Państwo z nami i zanurzą się w trzy fascynujące historie wyemitowane w suskim kinie.

Serdecznie zapraszamy!