Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Dni Ziemi Suskiej 2022 za nami!

W miniony weekend Centrum Kultury i Filmu wraz z większością współpracujących z nami zespołów, kapel, orkiestr i grup zajęciowych przeniosło się na teren suskiego zamku oraz przyległego parku, gdzie odbyły się kolejne Dni Ziemi Suskiej!

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Dni Ziemi Suskiej zostały zorganizowane z pełnym, dwudniowym rozmachem. Zaplanowano wiele atrakcji, koncertów oraz występów. Gwoli ścisłości to suski festiwal rozpoczął się już w piątek w Muzeum Miejskim, gdzie otwarto wystawę "W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego" poświęconą efektom badawczym wspomnianych naukowców związanych ze Suchą Beskidzką. W sobotę z kolei z samego rana wystartowała VI Wielka Gra Miejska, zorganizowana przez Bibliotekę Suską. Ponad stu trzydziestu zawodników na ponad dwie godziny rozpierzchło się po mieście, by w pocie czoła rozwikłać zagadkę "tajemniczego notatnika Marii Konopnickiej". Polska wieszczka przez kilka miesięcy mieszkała w Suchej Beskidzkiej i to wokół niej zbudowano motyw przewodni gry. Gra miejska zakończyła się koło południa, a rozdanie nagród miało miejsce na parkowej scenie.

Sobotnie wczesne popołudnie upłynęło pod znakiem występów zespołów i kapel współpracujących z Centrum Kultury i Filmu - był więc solowy występ Julii Stec z Ogniska Muzycznego "Allegro", która pod przewodnictwem instruktor Małgorzaty Kubieniec zaśpiewała siedem cudownych utworów. Po niej na scenie pojawiły się suskie zespoły regionalne: Dziecięcy Zespół Regionalny "Mała Ziemia Suska", Kapela "Suscy Muzykanci" i Zespół Regionalny "Ziemia Suska". Tą część programu zamknął świetny koncert uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia ze Suchej Beskidzkiej.

Równolegle do wspomnianych występów, na dziedzińcu zamkowym, wystąpił znany satyryk i kabareciarz Marcin Daniec. Artysta w charakterystyczny dla siebie sposób komentował wydarzenia z kraju i świata oraz mierzył się z rzeczywistością - oczywiście z przymrużeniem oka. Frekwencja zaskoczyła wszystkich - występ Marcina Dańca zgromadził około sześciuset osób. Po krótkiej przerwie technicznej na scenie pojawił się duet "Martin Lange", młody i perspektywiczny projekt muzyczny, który z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Na końcu, jako creme de la creme wieczoru, miał wystąpić uczestnik tegorocznej Eurowizji i jedna z największych muzycznych nadziei naszego kraju - Krystian Ochman. Jednakże choroba pokrzyżowała plany artyście i zmuszony on został do przełożenia koncertu na 9 lipca. W miejsce Krystiana organizatorzy zaproponowali występ Marka Piekarczyka z legendarnego zespołu "TSA". Koncert Pana Piekarczyka okazał się strzałem w dziesiątkę - ludzie bawili się świetnie, a dziedziniec zamkowy wypełnił się prawie w całości.

Zwieńczeniem soboty był ostatni koncert - na małej scenie w parku - zespołu "The Beatlmen", czyli grupy artystów-aktorów, którzy ucharakteryzowani na liverpoolską czwórkę wykonali wszystkie największe przeboje legendarnego bandu. Tutaj również frekwencja zaskoczyła, bowiem bawiło się na tym koncercie kilkaset osób.

Niedziela, jako drugi i zarazem ostatni dzień święta miasta, była już nieco "luźniejsza" i bardziej swobodna. Rozpoczęła się koncertem Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Sławomira Pacholskiego. Koncert rozpoczął się o 15:00, temperatura w cieniu wynosiła 32 stopnie, a członkowie Orkiestry ubrani byli w czarne eleganckie stroje. Czapki z głów za wytrzymałość. Następnie na scenie pojawiła się grupa teatralna z Krakowa, która wystawiła proekologiczne przedstawienie "Przygody Jasia Ananasa". Równolegle na parkowych błoniach odbywało się wspólne gotowanie suskiego bigosu, połączone z degustacją. Suski bigos jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że w swoim składzie zawiera ananas i czerwoną fasolę. Niemniej - palce lizać. Słowa uznania należą się Paniom ze Stowarzyszenia "Skarbiec Suski". Po teatrze parkową scenę opanowało Muzeum Miejskie, przeprowadzając konkurs plastyczny dla dzieci oraz spotkanie autorskie z Anną Jurczyńską, badaczką zamkowych legend. Z kolei na podeście, ustawionym w strefie dla dzieci, odbył się o 17:00 pokaz taneczny członków lekcji baletu pod kierownictwem Agaty Wojtasik. Weekend w parkowej scenie zamknął spektakularny koncert stowarzyszenia "MeloArte", które wykonało największe przeboje z bajek i filmów Disney'a.

Natomiast cały weekend z Dniami Ziemi Suskiej zamknęła Operetka "Zemsta Nietoperza", która odbyła się na głównej scenie na dziedzińcu. Uznana za arcydzieło operetki wiedeńskiej, która zdobyła światową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom i porywającej muzyce przepełnionej bogactwem melodii. Operetkę wykonali wybitni soliści polskiej sceny operowej i operetkowej z towarzyszeniem Woytek Mrozek Chamber Orkiestra pod batutą Adama Wagnera.

To były piękne, gorące, intensywne i niezapomniane Dni Ziemi Suskiej. Jako główni organizatorzy serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali, pomagali, wspierali, radzili i dzieli się pomysłami. Dzięki Wam ten weekend był tak cudowny. Dziękujemy wszystkim gościom i mieszkańców za udział w Dniach Ziemi Suskiej i wspaniałą zabawę.

Do zobaczenia za rok !