
Życzenia Wielkanocne 2025
Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! ż [...]
W dniach 5-7 lipca 2024 r. odbyła się druga edycja Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy'ego Wildera. Jest to nowa inicjatywa kulturalna w Suchej Beskidzkiej, która w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości. Festiwal Artystyczny Urodziny Billy’ego Wildera podobnie jak film łączy elementy wielu dyscyplin artystycznych. To także wydarzenie, które w swoisty sposób buduje pomost pomiędzy dziedzictwem kulturowym miasta, a jego współczesnymi osiągnięciami i działalnością artystyczną jego mieszkańców.
Tegoroczną drugą edycję Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy’ego Wildera otworzyła Gala Muzyki Filmowej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk SG Leszka Mieczkowskiego z udziałem wyjątkowych solistek: Anny Ozner, Natalii Zabrzeskiej – Borowiec oraz Iwony Chruślickiej.
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oczarowała słuchaczy zgromadzonych na dziedzińcu Zamku Suskiego mistrzowskim wykonaniem, dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach, przebojów muzyki filmowej i musicalowej. Żywiołowo reagująca publiczność raz po raz wyrażała swój zachwyt, nagradzając artystów gromkimi brawami i wiwatami. Wirtuozi przypomnieli między innymi utwory z tak znanych produkcji jak: Skyfall”, „Pearl Harbor”, „Rocky”, „Mustang z dzikiej doliny”, „Podróże Pana Kleksa” oraz musicali „Cats”, „My Fair Lady” czy „The Greatest Showman”. Blasku wykonywanym utworom dodały solistki Anna Ozner, Natalia Zabrzeska – Borowiec oraz Iwona Chruślicka, których udział w Gali wzbogacił ją o różnorodność stylistyczną i emocjonalną, charakterystyczną dla muzyki filmowej. Obdarzone znakomitymi głosami wokalistki wydobyły z prezentowanych przebojów pełnię ich piękna. Każda z solistek wniosła na scenę nie tylko swój unikalny talent, ale również niezwykłą ekspresję, która przeniosła publiczność w świat muzycznych emocji.
Drugi dzień II Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej podobnie jak pierwszy dostarczył wielu wrażeń i był prawdziwą ucztą dla ducha. W samo południe spod Centrum Kultury i Filmu ulicami miasta ruszyła Parada Orkiestr Dętych, którą poprowadziły mażoretki Alena z Raby Wyżnej. Wzięło w niej udział dwanaście orkiestr uczestniczących w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych oraz gospodarze, czyli Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej. Muzycy przemierzając promenadę wzdłuż ul. Mickiewicza zachwycali licznie zebranych przechodniów swoimi umiejętnościami, wykonując raz po raz przygotowane przez siebie utwory. Zanim parada dotarła na zamkowy dziedziniec orkiestry zgromadziły się na miejskim rynku, aby wspólnie wykonać fanfarę, której również nie mogło zabraknąć na dziedzińcu zamkowym.
Zwieńczeniem drugiego dnia Festiwalu był wieczorny koncert muzyki filmowej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Sławomira Pacholskiego, której towarzyszyli soliści - Karolina Leszko oraz Marcin Jajkiewicz. Bardzo licznie zebrana publiczność usłyszała między innymi tak wielkie przeboje, jak: „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”, „Wielka miłość” z produkcji „Uprowadzenie Agaty”, ale i światowej sławy hity - „Pretty Woman” czy „Time of my life” z filmu „Dirty dancing”. Orkiestra swój wielki kunszt zaprezentowała również w znakomitej interpretacji muzyki do filmu „Pearl Harbor”, „Walca Barbary” i „Shallow” oraz „Poloneza husarii”, którego wykonała już przed rokiem pod batutą, wybitnego kompozytora i autora tego utworu - Krzesimira Dębskiego, będącego wówczas gościem Festiwalu. W sobotni wieczór publiczność przeniesiona została także do okresu międzywojennego, a to za sprawą „Sex appeal” z filmu „Piętro wyżej”. Wysokiej próby interpretacje bardzo urozmaiconych gatunkowo utworów zostały docenione przez publiczność, która nie tylko nagrodziła artystów gromkimi brawami, ale także „wymogła” na nich wykonanie bisu.
Trzeci dzień świętowania zwieńczyło spotkanie z gościem specjalnym drugiej edycji Festiwalu Artystycznego "Urodziny Billy'ego Wildera" – Radosławem Piwowarskim. Spotkanie z reżyserem, autorem kultowego serialu „Jan Serce” oraz wielu pełnych poezji i nostalgii filmów fabularnych, takich jak „Yesterday”, „Kochankowie mojej mamy”, „Pociąg do Hollywood”, „Marcowe migdały” i „Kolejność uczuć”, a także dokumentalnych, m.in. „Stójka” i „Odwiedziny” poprowadził w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, pochodzący z Suchej Beskidzkiej, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu „Pociągu do Hollywood” z 1987 roku. Dedykowany Billy’emu Wilderowi film opowiada o tytułowym „pociągu” do kina dwójki życiowych nieudaczników.
Gość specjalny Festiwalu okazał się być osobą niezwykle otwartą i natychmiast nawiązał znakomity kontakt z publicznością. W niewymuszony sposób opowiadał o swojej twórczości oraz wartościach jakimi się w niej kieruje. Chętnie dzielił się wspomnieniami i ze znakomitymi polskimi aktorami, jak Katarzyna Figura, Krystyna Feldman i Anna Przybylska, okraszając je licznymi anegdotami. Jego opowieści były pełne humoru i refleksji, co sprawiło, że publiczność słuchała go z ogromnym zainteresowaniem. W trakcie spotkania nie zabrakło nawiązań do Billy’ego Wildera. Warto w tym miejscu podkreślić, że Radosław Piwowarski do Suchej Beskidzkiej przyjechał pociągiem, a swoje pierwsze kroki skierował na rynek, gdzie z zainteresowaniem chłonął wiadomości o historii naszego miasta i obejrzał tablicę upamiętniającą fakt, iż Billy Wilder urodził się w Suchej Beskidzkiej i z niej wyruszył ku wielkiej karierze.
Po zakończeniu oficjalnego spotkania Radosław Piwowarski jeszcze długo oddawał się w foyer Centrum Kultury i Filmu rozmowom, podpisywał swoją książkę „Lekcje seksu doktora Alzheimera”, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Otwartość i ciepłe podejście reżysera sprawiły, że każdy uczestnik mógł poczuć się wyjątkowo.
Na zakończenie Festiwalu wyświetlony został debiutancki obraz Radosława Piwowarskiego z 1985 roku „Yesterday”. Akcja tego filmu rozgrywa się na prowincji, a jego bohaterami są licealiści, którzy tuż przed maturą wykonują piosenki sławnej czwórki z Liverpoolu.
Pomysłodawcą Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy'ego Wildera i założeń programowych jest Dyrektor Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Grzegorz Wysmołek. Jednym z najważniejszych punktów programu stanowi Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, zainicjowany przez kierownika Miejskiej Orkiestry Dętej w Suchej Beskidzkiej Sławomira Pacholskiego, który pełnił funkcję kierownika artystycznego konkursu i wraz z członkami orkiestry aktywnie włączył się w jego organizację. Organizatorami II Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy’ego Wildera byli Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka - Stanisław Lichosyt, Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej oraz Pacholski Polish Brass Band, a partnerami Krakowska Fundacja Filmowa, Firma Budowlana Lichosyt i Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Dziękujemy za wspólne świętowanie i do zobaczenia w przyszłym roku!