Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Kolęda, co z gór płynie

Okres Świąt Bożego Narodzenia i pierwsze tygodnie nowego roku to  dla suskich kapel regionalnych czas intensywnej pracy, wielu wyjazdów i  koncertów „Na scynście, na zdrowie na ten Nowy Rok” – te noworoczne życzenia od muzyków, okraszone wspaniałymi góralskimi kolędami i pastorałkami w wykonaniu „Małej Ziemi Suskiej” i „Skoblicki” można było usłyszeć w tym roku w wielu miejscowościach. Dzięki suskim kapelom regionalnym i za sprawą ich noworocznego „tournée”, radosna góralska kolęda popłynęła daleko poza granice  Suchej Beskidzkiej ... do Zakopanego, Wadowic i Krakowa.
 
Świąteczne tradycje w wyjątkowy sposób przenikają się z pięknem rodzimego folkloru, ponieważ kultura duchowa, od zawsze była inspiracją dla ludowych twórców. Ci zaś w prostych słowach i kompozycjach  instrumentalnych oddawali szczerą radość z Narodzenia Pańskiego i uczyli tego co najważniejsze – że kolędy trzeba śpiewać z całego serca. Nic więc dziwnego, że co roku góralskie kolędowanie w wykonaniu naszych rodzimych kapel cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Muzycy swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i są zapraszani na kolejne koncerty, bo „Kolęda płynie z Wysokości” i dlatego, w górach rozbrzmiewa najmocniej. W  Grudniu Kapela Mała Ziemia Suska i Skoblicka złożyła wizytę kolędniczą suskim radnym oraz radnym starostwa powiatowego. W drugi dzień Świąt, muzycy uświetnili popołudniową Mszę św., a po niej zagrali koncert w suskim kościele „Na Świętego Szczepana”. Suskie kapele góralskie wraz z zespołami regionalnymi, działającymi przy Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek zostały również zaproszone do wspólnego kolędowania dla Huberta z zespołem Brathanki, a dzień później towarzyszyły mieszkańcom Suchej Beskidzkiej podczas Orszaku Trzech Króli. Jak co roku, tym razem 14 stycznia suska kolęda dotarła również do Zakładu Karnego w Wadowicach.
 
   
 
- Jednym najważniejszych wydarzeń, na które otrzymaliśmy zaproszenie był IX Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych w Zakopanem. 19 stycznia w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Świata wspólnie z zespołem 9 Siył zagraliśmy koncert „Przy Betelejemskik Horak” – mówi Stanisław Kubasiak, instruktor i opiekun suskich kapel regionalnych. Festiwal organizowany jest corocznie przez Parafie Zakopiańskie oraz Burmistrza Miasta Zakopane i cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie inaczej było i tym razem. Wnętrza Kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Zakopanym wypełniły dźwięki skrzypiec, basów i dud, a kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów zachwyciły słuchaczy. Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych  rozpoczął się w Wigilię i trwać będzie do 2 lutego. Wydarzenie  to jest relacjonowane m.in.  na antenie Radia Kraków i na łamach wielu regionalnych portali, a obok zespołów góralskich  widzowie i słuchacze będą mieli także okazję wysłuchać koncertów Edyty Gepert, zespołu Rodziny Pospieszalskichczy, Ewy Urygi czy Włodka Pawlika - zdobywcy  prestiżowej nagrody Grammy. Dwa dni później widzowie mogli ponownie zobaczyć „Małą Ziemię Suską” na scenie wraz z Kapelą „Skoblicka”, tym razem w Krakowie.  Na zaproszenie ks. Proboszcza  Andrzeja  Kopicza i pochodzącego ze Suchej Beskidzkiej ks. Marka Śladowskiego w niedzielę 21 stycznia suscy muzycy wykonali koncert kolęd w Kościele parafialnym w Mistrzejowicach. Jak zawsze instrumentaliści i śpiewacy ze stolicy powiatu suskiego mogli liczyć na wspaniałe przyjęcie, a krakowska publiczność nie szczędziła im oklasków. 
 
  
 
W ostatnią niedzielę stycznia kapele „Mała Ziemia Suska” i „Skoblicka”  w towarzystwie  Zespołów Regionalnych „Ziemia Suska” i „Mała Ziemia Suska”  wystąpiły tradycyjnie w Sali Rycerskiej suskiego zamku  podczas  „Góralskiego Kolędowania”. W czasie koncertu publiczność usłyszeć mogła kolędy i pastorałki, które znalazły się na płytach nagranych w ostatnich latach przez kapelę: „Pastuszkowie bracia mili...””, czy „ Przyśli my tu po kolyndzie...”, a także obejrzeć krótką inscenizację w wykonaniu dziecięcego zespołu „Mała Ziemia Suska” . Dla naszych muzyków było to zarazem podsumowanie bogatego w wydarzenia czasu kolędniczego i ostatnia w tym roku okazja do wspólnego kolędowania z mieszkańcami Suchej Beskidzkiej.