Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Koncert laureatów „XVI Festiwalu Pieśni Patriotycznych” z okazji Dnia Niepodległości w Centrum Kultury i Filmu

11 listopada z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się wyjątkowy koncert organizowany przez Centrum Kultury i Filmu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej, będący kulminacją XVI Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna”. Organizowane corocznie pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta wydarzenie było okazją do wyrażenia dumy narodowej i przywiązania do ojczyzny przez sztukę i muzykę.

Wieczór rozpoczął się o godzinie 17:00 występem grupy baletowej ze Szkoły Kreacji Ruchu prowadzonej przez Agatę Wojtasik. Na scenie zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne, które odbywają się w Centrum Kultury i Filmu. Ich pełen wdzięku i lekkości występ wprowadził publiczność w nastrój podniosłej uroczystości.

Po zakończeniu występu baletowego głos zabrał Dyrektor Centrum Kultury i Filmu - Grzegorz Wysmołek, witając zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych, instruktorów, nauczycieli oraz licznie przybyłą publiczność. Wydarzenie prowadziła Justyna Tokarz, która w serdecznych słowach przedstawiła cel festiwalu oraz przybliżyła jego przebieg. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 376 uczestników – 45 solistów i 21 zespołów, rywalizujących w czterech kategoriach wiekowych. Po powitaniu na scenę zaproszono przewodniczącego jury, Andrzeja Pecia, Dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Pan Andrzej Peć w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest kultywowanie patriotyzmu poprzez pieśni, które są dziedzictwem narodowym i sposobem na pielęgnowanie historii. Podkreślił także wysoki poziom artystyczny, jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy. Jury, w składzie: Andrzej Peć – Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Renata Trybała – Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Suchej Beskidzkiej oraz Sylwia Kopacz – założycielka Grupy Teatralnej StreetArt, miało trudne zadanie, oceniając zarówno młodych wykonawców, jak i dorosłych, którzy w swoich występach oddali ducha patriotyzmu. Przy ocenie, oprócz wrażeń estetycznych, jury brało pod uwagę tematykę prezentowanego utworu, dykcję, intonację, zgodność rytmiczną oraz zaangażowanie i ekspresję.

Następnie na scenę zaproszeni zostali Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt oraz Starosta Suski Józef Bałos, którzy wręczyli laureatom nagrody i statuetki. W każdej z kategorii wiekowych przyznano miejsca na podium oraz wyróżnienia. Wśród najmłodszych uczestników swoimi talentami wyróżnili się: Łucja Sarna, Aleksandra Polak, Bartłomiej Ciapała i Łucja Burliga. Specjalne wyróżnienie przyznano najmłodszej uczestniczce, Chiarze Belati z koła muzycznego „Allegro”.

W kategorii II wśród solistów najwyższe uznane zdobyła Wiktoria Janoszek, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej, otrzymując Grand Prix za swoje wykonanie. Poza nią wyróżniono wiele młodych talentów, takich jak Wiktoria Reciak, Mikołaj Kołacz, Anna Pochopień i Rozalia Kubasiak, a także Anna Surmiak, Anna Gołuszka, Aleksandra Bogdanik i Antonina Ścieżka, którzy zachwycili jury swoimi interpretacjami utworów patriotycznych. W kategorii doceniono także indywidualny akompaniament Darii Surzyn.

Nagrodę Grand Prix w kategorii III przyznano Liwii Stawowy z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej. Wiktoria Nowak, Maria Sarlej, Patrycja Kostka i Patrycja Kosek również otrzymały uznanie jury. Młodzi artyści w tej grupie w swoich wykonaniach wprowadzili niezwykły nastrój i dojrzałość, podkreślając piękno polskiej pieśni patriotycznej.

Wśród najmłodszych zespołów na szczególne uznanie zasłużyły zespoły „Małe orlęta” i „Dzielne duszki”, które zaprezentowały emocjonujące wykonanie patriotycznych utworów. W kategorii II wyróżniły się zespoły takie jak „Zespół Wokalny ZSP nr 1 w Budzowie”, Dziecięcy zespół regionalny „Malikowski Groń”, „Zespół Harcerze i Przyjaciele”, „Zespół Mali Patrioci” i Zespół regionalny „Kojsowiocki”. Wyróżnienia otrzymały zespoły „Słoneczka” i „Jagódki”. „Dźwięki Historii” oraz „Muzyczny Goetel” zdobyły najwyższe uznanie jury wśród zespołów III kategorii, natomiast Oliwia Kłoda otrzymała wyróżnienie za wyróżniający się akompaniament z zespołu „Zwolnieni”. Wśród dorosłych wyróżniono także zespoły „Caritas dla Niepodległej” oraz „Mioduszyna”, a zasłużone I miejsce zdobył duet „Kasia i Iwona” również z suskiego liceum.

Wieczór zakończył się finałowym koncertem laureatów, który był dowodem zarówno dobrej znajomości i świadomego doboru repertuaru, jak i wysokich umiejętności wokalnych, instrumentalnych i aktorskich. Licznie zebrana publiczność nagrodziła ich występy gorącymi brawami, doceniając nie tylko umiejętności muzyczne, ale także przekaz płynący z ich wykonań – dumę z polskiego dziedzictwa, pamięć o przodkach oraz oddanie wartościom narodowym.

Po wysłuchaniu wszystkich występów organizatorzy wyrazili głęboką wdzięczność wszystkim uczestnikom, instruktorom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie festiwalu, który po raz kolejny stał się pięknym świadectwem żywej tradycji patriotycznej, która łączy pokolenia.