Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

„PER CRUCEM AD SPEM- Przez Krzyż do Nadziei”

W środowy (16 kwietnia) wieczór, w przeddzień Triduum Paschalnego, sala widowiskowa Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej wypełniła się refleksją i dźwiękami muzyki sprzed wieków. Wszystko za sprawą niezwykłego koncertu „Per Crucem ad Spem – Przez Krzyż do Nadziei”, którym Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione wprowadził zgromadzoną publiczność w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

Koncert został podzielony na trzy części, odpowiadające duchowej drodze od pokuty przez cierpienie aż po nadzieję. Pierwsza część, zatytułowana „Paenitentia et contritio – Pokuta i żal”, zbudowana została z utworów i tekstów literackich podejmujących temat skruchy i refleksji nad ludzką słabością. Wśród nich znalazły się m.in. poruszające wersy ks. Jana Twardowskiego, fragmenty „Wyznania” św. Augustyna, teksty Mikołaja Reja oraz XVI-wieczne pieśni pokutne. Subtelne wykonania muzyczne, w połączeniu z recytacjami Julii Kraus, wprowadziły słuchaczy w stan wyciszenia i skupienia.

Druga część wydarzenia zatytułowana „Dolor et crux – Cierpienie i krzyż” ukazała duchowy wymiar cierpienia oraz wartość krzyża w życiu człowieka. Zabrzmiały m.in. słowa Tomasza à Kempis, psalmy w opracowaniu Mikołaja Gomółki, a także pieśni pasyjne pochodzące z rękopisów XVI wieku. Szczególne poruszenie wywołała interpretacja pieśni „O Jezu jakoś ciężko skatowany” oraz „Krzyżu Święty nade wszystko”, wykonana z ogromną wrażliwością i dbałością o historyczny charakter utworów.

Finałowa część, „Spes et lux – Nadzieja i światło” niosła przesłanie otuchy i ufności, opierając się na tekstach św. Faustyny Kowalskiej, ks. Alojzego Odrobiny, psalmach i hymnach średniowiecznych. Słowa o Bożym miłosierdziu i nadziei na zbawienie w połączeniu z dawną muzyką, wykonaną na historycznych instrumentach, wzruszyły wielu słuchaczy i stanowiły piękne zakończenie wieczoru.

Występ Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione był nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale również głębokim duchowym przeżyciem. Dzięki kunsztowi muzyków publiczność mogła przenieść się w czasie i doświadczyć piękna dawnej muzyki sakralnej w jej najczystszej formie.

Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione wystąpił w składzie: Aleksandra Pacyga (fidel), Lena Bernacka (fidel, śpiew), Damian Kulka (flet basowy, śpiew), Artur Warta (flet tenorowy, śpiew), Paulina Kulka (śpiew), Zofia Jaroch (flety), Agnieszka Bernacka (citola, flety, śpiew), Julia Kraus (narracja).