
Życzenia Wielkanocne 2025
Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! ż [...]
Nad Laskiem Miejskim w Jabłonkowie w pierwszy weekend sierpnia przez trzy dni rozbrzmiewała góralska muzyka, za sprawą tegorocznej jubileuszowej 75. edycji „Gorolskigo Święta”, największego festiwalu folklorystycznego na Zaolziu. W prestiżowym wydarzeniu promującym polskie tradycje kulturowe w Czechach wzięły udział działające przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej kapele regionalne „Skoblicka i „Susko Muzyka”, które otrzymały zaproszenie na występ od Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.
“Gorolski Święto” to w Jabłonkowie nad Olzą (Republika Czeska) to drugi najstarszy i zarazem największy festiwal folklorystyczny na Zaloziu organizowany od 1947 roku przez Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Głównym celem wydarzenia jest prezentacja tradycji kulturowych polskiej mniejszości mieszkającej w Czechach. Na festiwalowej scenie corocznie prezentują się góralskie zespoły folklorystyczne z Zaolzia oraz zaproszone grupy z polskiej części Beskidów i Podhala, a także innych krajów. Dodatkową atrakcją są stoiska z wyrobami góralskiego rękodzieła oraz regionalnymi potrawami i napojami.
W letni weekend 5-7 sierpnia w odbyła się jubileuszowa, siedemdziesiąta piąta edycja imprezy w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W bieżącym roku gościem specjalnym Gorolskiego Święta był powiat suski – Podbabiogórze. Główna część „Gorolskiego Święta” odbywała się jak zwykle w Lasku Miejskim. Tam właśnie, w piątkowy wieczór w bloku koncertów inaugurujących festiwal na scenie amfiteatru, wystąpiły suskie kapele regionalne „Skoblicka” i „Susko Muzyka” za sprawą, których licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć tradycyjne utwory i melodie góralskie, pochodzące z okolic „Babiej Góry”, zaprezentowane na tradycyjnych instrumentach skrzypcach góralskich, basach i dudach. Z kolei zespół regionalny “Cieślica” z Zawoi przedstawił program artystyczny zatytułowany “Łocepiny Marysi spod Babiej Góry”. W ciągu trzech dni amfiteatr w Lasku Miejskim w Jabłonkowie gościł wiele znamienitych artystów z Czech, Moraw, Słowacji Polski, Macedonii Północnej, Bułgarii i Kolumbii, a w sobotę gwiazdą „Karnawału Gorolskiego” był zespół Golec uOrkiestra.