
Życzenia Wielkanocne 2025
Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! ż [...]
Projekt „Obraz i podobieństwo – artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II” jest przedsięwzięciem związanym z przypadającą w tym roku 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach Mecenatu Małopolski.
Inicjatorem wydarzenia jest suskie Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Partnerami wydarzenia są: Centrum Kultury i Filmu im. B Wildera oraz Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej. W ramach projektu w niedzielę 5 listopada 2023 roku Stowarzyszenie EIRR wspólnie z CKiF zorganizowało wernisaż inaugurujący wystawę prac artystów biorących udział w przedsięwzięciu. Wystawa będzie można obejrzeć do dnia 29.11.2023r. Artyści zaprezentowali prace tematycznie związane z miejscami, w których bywał Karol Wojtyła a następnie Jan Paweł II. Prezentowane prace są interpretacją artystyczną miejsc i wydarzeń związanych z postacią wielkiego Polaka. Na wystawie obejrzeć można zarówno malarstwo olejne, ikony, akwarele ale również wyjątkowe zdjęcia miejsc, które odwiedził Jan Paweł II.
ARTYŚCI:
Dominika Wolińska
Jestem absolwentką Studium Plastycznego o kierunku Techniki malarskie – Witraż oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytety Śląskiego ze specjalizacją grafiki artystyczne. Bycie artystą nie jest dla mnie tożsame tylko z tworzeniem. Uważam, że jest to wrażliwość i sposób postrzegania wszystkiego co nas dotyczy i otacza. W swoich pracach lubię ekspresję, ale są też realizacje wymagające pracochłonnych detali. We wszystkich ważne jest światło, symbolika przekazanie i poruszenie emocji. W pracach, które tutaj przedstawiam chciałam „utopić w Aurze Świętości” miejsca znane, a może na co dzień w ten właśnie sposób niedostrzegane.
Dagmara Kühne
Z wykształcenia informatyczka, z zamiłowania poszukująca piękna stworzenia o różnych porach dniach i w różnych miejscach. Na co dzień oprowadzająca po Rzymie chrześcijańskim. Nie poznała osobiście JPII ale przez miłość do gór, mogłam poczuć Jego obecność w tych samych miejscach, w których był przede mną. Te miejsca wyznaczają powołanie człowieka: miłość do Stwórcy i drugiego człowieka.
Cesare Sili
Urodzony w 1934 roku w Turynie. Od lat dziecięcych wykazywał duże zdolności plastyczne. Zdecydował się na naukę w technikum kreślarskim. Pracował w Argentynie, Turcji, Polsce i Jugosławii. Zafascynowanie malarstwem nigdy go nie opuszczało. Zaczął malować dla siebie i swoich najbliższych. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna: pejzaże, martwa natura, portrety. Wśród tych ostatnich wiele obrazów to kopie znakomitych malarzy wykonane tak zwaną techniką wolnej ręki.
Marek Łasak
Debiutował w Wadowickiej Galerii BWA przed trzydziestu laty. Wadowicki akwarelista znany z cyklów malarskich pt. ,,Beskidzkie Strzechy’’. Tematyka prac przedstawiona jest w sposób realistyczny z dbałością o szczegóły. Jest próbą łączenia historii z malarstwem oraz formą archiwizacji upływającego czasu, czego przykładem są beskidzkie strzechy. Nie stroni również od techniki olejnej oraz malarstwa na szkle. W ostatnich latach powstały prace o tematyce sakralnej.
Elżbieta Siwek
Malarstwo uprawia od najmłodszych lat. Zaczynała od szkiców ołówkiem, obecnie specjalizuje się w akwareli. Zakochana w przyrodzie Beskidów, utrwala ich piękno. Maluje również architekturę małomiasteczkową i wiejską. Jej stałą wystawę można oglądać w Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej. Obrazy artystki zdobią liczne domy w kraju i za granicą.
Roman Wróbel
Malarstwem zajmował się zawsze, ale najwięcej czasu poświęcił mu po przejściu na emeryturę. Maluje różnymi technikami: farbą olejną, akwarelą, akrylem, pastelami. Tematyka jego prac jest bardzo szeroka. Fascynuje go impresjonizm – uchwycenie „ulotnych chwil” światła i kolorystyki. Brał udział w licznych plenerach malarskich.
Zofia Porzycka
Tworzeniem ikon zajmuje się od ponad dwudziestu lat, ale tematyka ta interesowała ją właściwie od zawsze, choć nie planowała się zajmować ikonografią. Uczyła się tego przez wiele lat, uczestnicząc w wielostopniowych kursach m.in. w Krakowie i Warszawie. Osobiście bardzo lubi ikonografię bizantyjską i italo-kreteńską oraz gotyk w sztuce sakralnej.