Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Wernisaż Wystawy Poplenerowej

Wernisażem rozpoczęła się wystawa poplenerowa, prezentująca dzieła artystów, którzy niemal równo rok temu na początku sierpnia 2020 roku wzięli udział w letnim plenerze malarskim w Suchej Beskidzkiej. Wczesnym wieczorem 23 lipca, mury suskiego zamku zgromadziły artystów, koneserów sztuki i mieszkańców. Wernisaż zaskoczył swoją kameralnością i klimatem, który potęgowany był przez aranżacje sali wystawowych.

Wystawa jest zwieńczeniem prac artystów, którzy w wyjątkowy sposób uwiecznili na płótnie i papierze okoliczne krajobrazy, pejzaże, najcenniejsze zabytki miasta i urokliwe zakątki Suchej Beskidzkiej. Przez siedem dni artyści poznawali lub odkrywali na nowo ciekawe miejsca i tematy „zanurzone” w krajobrazie miasta, inspirując się, a potem  planując i tworząc swoje dzieła. W pracach artystów jednym z najczęściej podejmowanych motywów był najważniejszy, zabytkowy obiekt miasta Sucha Beskidzka – pięknie odrestaurowany zamek suski, a także okalający go od południowej strony zamkowy park, w którym w upalne sierpniowe dni minionego lata w cieniu drzew, artyści rozbijali swoje plenerowe pracownie. W plenerze udział wzięło czternaścioro malarzy – artystów. Wielu z nich to nasi rodzimi twórcy, nie zabrakło jednak również gości z pobliskich miejscowości i powiatów  Rolę komisarza pleneru pełnił Rafał Lenart, pochodzący i mieszkający w Suchej Beskidzkiej malarz i rysownik, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, a uczestnikami Zofia Wróbel, Roman Wróbel, Andrzej Zieliński, Magdalena Leśnikowska, Stanisław Krupiak, Ireneusz Młynarczyk, Małgorzata Pindel-Kryjak, Aneta Lachendro, Zbigniew Jurczak, Grzegorz Giermek, Mirosław Ogiński, Urszula Dąbrowa, Małgorzata Wójtowicz-Cichoń.

Wystawa będąca zwieńczeniem pleneru malarskiego, prezentowana do końca sierpnia 2021 roku w murach Galerii Sztuki Zamek została zainaugurowana wernisażem z udziałem artystów, zorganizowanym w piątkowy wieczór 23 lipca. Prezentowana w zamkowych murach „Małego Wawelu” wystawa malarska to unikalny i inspirujący portret krajobrazu miasta przeniesiony do przestrzeni galerii. Z jednej strony subiektywna, artystyczna interpretacja chwili, kilkudniowe studium z natury, z drugiej poprzez tematykę prac, prezentacja wielowiekowego dziedzictwa kulturowego miasta… Tym bardziej szczególna, że czas ekspozycji zbiega się z przypadającą na ten rok rocznicą obchodów 125-lecia nadania praw miejskich Suchej. W czasie wernisażu  Dyrektor Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Grzegorz Wysmołek (plener malarski został zorganizowany jeszcze pod auspicjami Miejskiego Ośrodka Kultury), oraz komisarz pleneru pan Rafał Lenart podziękowali uczestnikom wydarzenia, których prace zostały zaprezentowane na wystawie. Artyści otrzymali również pamiątkowe dyplomy. Z uwagi na obowiązujące ograniczenia związane z epidemią Covid -19 wernisaż rozpoczął się w Sali Rycerskiej suskiego zamku, z której kolejno widzowie zwiedzali sale wystawiennicze. Piątkowy wieczór gościom umiliła muzyka, bowiem wernisaż uświetnił popis fortepianowy Artura Michalskiego. Na pamiątkę wystawy i pleneru malarskiego wydany został katalog prezentujący wszystkie prace powstałe w czasie pleneru i opisy sylwetek ich twórców.  Wszystkim uczestnikom pleneru dziękujemy za włożony trud, pracę i poświęcony czas, a także wspaniałą atmosferę i wiele inspirujących rozmów o sztuce. Artystom życzymy dużo wytrwałości na twórczej ścieżce, wielu inspiracji i kolejnych spotkań ze sztuką w czasie plenerów i wystaw.