Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ NA FESTIWALU W KALISZU

„Schola Cantorum”  zabrzmiała po raz 42 w najstarszym mieście w Polsce. Do Kalisza zjechali młodzi pasjonaci muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej.  Już drugi rok z rzędu w festiwalu, w którym rokrocznie bierze udział przeszło dwadzieścia zespołów z różnych zakątków Polski, uczestniczył Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej.

 

Festiwal zorganizowany został tradycyjnie w okresie ferii zimowych w terminie od 4 do 9 lutego 2020 r. Kaliska „Schola Cantorum” to najważniejsze w kraju święto muzyki dawnej, w którym biorą udział amatorskie, w tym dziecięce i młodzieżowe, zespoły kultywujące tradycje muzyczne i grę na instrumentach rodem ze średniowiecza, renesansu czy baroku. Młodzi muzycy, śpiewacy i tancerze prezentują polskie i europejskie kompozycje mistrzów dawnych epok, ubrani w stroje stylizowane modą dworską i wzornictwem minionych wieków, podkreślające autentyczność i oryginalność koncertów organizowanych podczas festiwalu. Uczestnicy festiwalu, oprócz zmagań konkursowych, występują przed publicznością Kalisza w różnych sceneriach i lokalizacjach, a także zwiedzają wystawy, muzea teatry i biorą udział w niecodziennych warsztatach. Festiwal odbywa się dzięki mecenatowi m. in. Prezydenta Miasta Kalisza, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a głównymi organizatorami są: Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu.

Tegoroczny program ogólnopolskiego festiwalu obejmował m. in. koncert Inauguracyjny w Kościele oo. Franciszkanów, koncert specjalny w Kościele Garnizonowym pw. Św. Wojciecha i Stanisława oraz Koncert Galowy Festiwalu w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Można było też posłuchać wykładów specjalistycznych i koncertów towarzyszących oraz wziąć udział w warsztatach  rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych. Nasz suski zespół zaprezentował się m.in. w kaliskiej Galerii Amber oraz w  sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera  w składzie dziewięciu instrumentalistów. Dzieci zagrały na fletach , skrzypcach, fideli, citoli i instrumentach perkusyjnych. Dużym przeżyciem dla zespołu było spotkanie z Prezydentem Miasta Kalisza w  czwartkowy wieczór 6 lutego w miejscowym ratuszu, podczas którego uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, które przypominać im będą wizytę w grodzie nad Prosną. Udział w tym prestiżowym wydarzeniu, jakim jest ogólnopolski festiwal  „Schola Cantorum” to dla dzieci i młodzieży tworzącej Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione duże przeżycie i motywacja do dalszego rozwoju. Festiwalowa wizyta w Kaliszu dla członków zespołu była bowiem nie tylko wyjątkową możliwością prezentacji i konfrontacji dotychczasowych osiągnięć, ale także doskonałą okazją do zebrania nowych doświadczeń i nawiązania kontaktów z rówieśnikami dzielącymi wspólne pasje muzyczne oraz instruktorami zespołów muzyki dawnej. Pokłosiem tegorocznego udziału w festiwalu, były zorganizowane 29 lutego w murach zamku suskiego warsztaty muzyki dawnej z Krzysztofem Pabisiem - instruktorem współpracującym na co dzień ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, podczas których muzycy suskiego zespołu poznawali  zasady prezentacji scenicznej i  doskonalili umiejętność poruszania się na scenie. Podsumowaniem warsztatów i  okazją do zaprezentowania nowo opanowanych umiejętności scenicznych był wieczorny koncert kameralny muzyki renesansowej w Sali Rycerskiej.