Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Zespół Muzyki Dawnej wystąpił z gośćmi

We wtorkowe popołudnie 29 sierpnia w murach zamku suskiego po raz kolejny zagościła muzyka dworska za sprawą wyjątkowego koncertu Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione z udziałem gości specjalnych, muzyków - Katarzyny Czubek oraz Adama Jastrzębskiego.

Sierpniowy koncert w sali rycerskiej suskiego zamku był zwieńczeniem dwudniowych warsztatów muzycznych, w których udział wzięli członkowie suskiego zespołu muzyki dawnej doskonaląc swoje umiejętności i kunszt muzyczny. Warsztaty w Centrum Kultury i Filmu, a następnie w zamku suskim poprowadziła mgr Katarzyna Czubek – pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalizująca się w grze na fletach prostych  oraz obojach historycznych, pomysłodawczyni festiwalu Młoda Muzyka Dawna, współpracująca na co dzień z cenionymi zespołami i orkiestrami wykonującymi repertuar historyczny. Warsztaty z p. Katarzyną były inspirującym czasem, w trakcie którego swoją wiedzę i technikę gry mogli szlifować zarówno adepci gry na fletach, tworzący consort fletów prostych suskiego zespołu, ale także pozostali członkowie grupy, prezentując zdobyte umiejętności podczas finałowego koncertu. W koncercie finałowym Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione pod dyrekcją Agnieszki Bernackiej, zaprezentował tańce renesansowe z polskich zbiorów m.in. z Tabulatury Jana z Lublina, tańce dworów XVI – wiecznej Europy, takie jak Estampida czy będący już poniekąd wizytówką suskiego zespołu muzyki dawnej francuski taniec Tourdion. W repertuarze zespołu pojawiły się także madrygały -wokalne utwory wielogłosowe i pieśni staropolskie z pierwszej połowy XVII wieku. Warto podkreślać, że Zespół Muzyki Dawnej nie tylko stale poszerza swój repertuar, ale kształci także nowych pasjonatów gry na dawnym instrumentarium, czego dowodem jest fakt, że w opisywanym koncercie na jednej scenie zagrali członkowie tworzący od kilku lat trzon grupy muzycznej oraz debiutanci, którzy raptem od kilku miesięcy dołączyli w szeregi zespołu.

W kolejnej części koncertu repertuar renesansowy ustąpił miejsca muzyce baroku, a wraz z nią na scenie swój solowy popis na skrzypcach dała Lena Bernacka, wykonując I Fantazję B –dur Georga Philippa Telemanna, a następnie Aleksandra Ulrych, która zagrała na flecie prostym Koncert G-dur Giovanniego Battisty Pergolesiego przy akompaniamencie klawesynowym Adama Jastrzębskiego. Znany suskiej publiczności z licznych koncertów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Suchej Beskidzkiej Adam Jastrzębski to absolwent  Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie klawesynu. Od 2018 r. pracuje również jako akompaniator w Katedrze Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Krakowie. W trzeciej część koncertu wspólnie z Katarzyną Czubek wykonali w duecie utwory Passamezzo i Galliiarda z tabulatury braniewsko – oliwskiej, utwór Venite dilecte mi - Giovanniego Battisty Coccioli oraz Sonatę -  Giovanniego Paolo Cimy i utwór Ciaccona Antonio Bertaliego.