Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej

URODZINY BILLY’EGO WILDERA

FESTIWAL ARTYSTYCZNY URODZINY BILLY’EGO WILDERA

już 21 i 22 lipca w Suchej Beskidzkiej

W nawiązaniu do miejsca urodzenia słynnego hollywoodzkiego scenarzysty i reżysera, sześciokrotnego zdobywcy Oscara - Billy’ego Wildera, którego imieniem nazwany został nowy obiekt Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Artystycznego pod nazwą Urodziny Billy’ego Wildera. To mozaika różnorodnych wydarzeń, która łączy miłośników świata filmu, pasjonatów muzyki filmowej, grafiki i wielu innych dziedzin.  W ramach wydarzenia odbędzie się cykl pokazów filmowych prezentujących ponadczasowe dzieła "Mistrza kina" z Suchej Beskidzkiej, a także spotkania autorskie, wystawy oraz I Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, za sprawą którego do Suchej Beskidzkiej zawita dziesięć muzycznych formacji wyłonionych w drodze kwalifikacji z różnych zakątków województwa małopolskiego. Gościem specjalnym pierwszej edycji Urodzin Billy’ego Wildera – Festiwalu Artystycznego jest wybitny kompozytor Krzesimir Dębski, który w finałowym koncercie wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą i solistami zaprezentuje swoje największe przeboje muzyki filmowej oraz dzieła innych twórców tego gatunku. WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY ZAPRASZAMY!!!

Festiwal Artystyczny Urodziny Billy’ego Wildera podobnie jak film łączy elementy wielu dyscyplin artystycznych. To także wydarzenie, które w swoisty sposób buduje pomost pomiędzy dziedzictwem kulturowym miasta, a jego współczesnymi osiągnieciami i działalnością artystyczną jego mieszkańców. Dwa odmienne w swym charakterze miejsca, będące scenami festiwalowych wydarzeń – nowoczesny obiekt Centrum Kultury i Filmu oraz zabytkowy dziedziniec zamku w Suchej Beskidzkiej. Z jednej strony dzieła utytułowanego mistrza kina Billy’ego Wildera, z drugiej prezentacja współczesnych osiągnięć artystów w dziedzinie kultury, rozwijających się w mieście grup muzycznych: Miejskiej Orkiestry Dętej, solistów, muzyków, twórców sztuk plastycznych. Pierwszy w skali kraju konkurs muzyki filmowej orkiestr dętych, który zwieńczy koncert finałowy w wykonaniu suskiej Miejskiej Orkiestry Dętej - formacji muzycznej łączącej i aktywizującej pasjonatów gry na instrumentach dętych w różnym wieku, którzy wyjątkowo wystąpią na scenie pod batutą uznanego polskiego kompozytora, dyrygenta, wirtuoza jazzowych skrzypiec i pianisty – Krzesimira Dębskiego.

Cykl festiwalowych wydarzeń zainauguruje 21 lipca o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Filmu spotkanie z Edwardem Sochackim - autorem publikacji „Billy Wilder: pół żartem, pół serio”  wydanej w 2021 roku z okazji uroczystości otwarcia Centrum Kultury i Filmu.  Po spotkaniu o zapraszamy na projekcję filmu w reż. Billy’ego Wildera „Podwójne ubezpieczenie”, które stało się niewątpliwym klasykiem filmu noir, a tuż po seansie na muzyczny wieczór filmowy z kwintetem BSA BRASS. We wnętrzach Centrum Kultury i Filmu będzie można także zwiedzić wystawę plakatów filmowych pt. „Między Filmem, a Filmem”, autorstwa Karoliny Glanowskiej.

Nazajutrz w sobotę 22 lipca już o godz. 12:30 z Centrum Kultury i Filmu wyruszy korowód orkiestr dętych, biorących udział w I Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, który przejdzie wzdłuż głównej arterii miasta na dziedziniec suskiego zamku, gdzie zlokalizowana będzie festiwalowa scena plenerowa. W popołudniowych godzinach na zamkowej estradzie będzie można podziwiać występy dziesięciu orkiestr, prezentujących kolejno słynne przeboje muzyki filmowej zaaranżowane specjalnie na orkiestry dęte. Muzyczne prezentacje oceniać będzie festiwalowe jury, a przed publicznością zaprezentują się: Orkiestra Dęta Mszana Górna, Reprezentacyjna Orkiestra Cianowic, Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach, Orkiestra Dęta Echo z Michałowic, Babiogórska Orkiestra Dęta, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice , Orkiestra Gminy Lanckorona, Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej, Wielka Orkiestra Młodych Muzyków, Orkiestra Korzkiew, które zostały zakwalifikowane do I Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych.

Skoro urodziny… to także goście. Po konkursie zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym pierwszej edycji festiwalu - Krzesimirem Dębskim - czołowym twórcą muzyki filmowej, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska” i seriali telewizyjnych. Spotkanie z Krzesimirem Dębskim  na zamkowej estradzie poprowadzi Wiktoria Węgrzyn – Lichosyt - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, aktorka od 2017 na stałe związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, którą część suskiej publiczności zna zapewne z roli Kaliny Jędrusik, w spektaklu „Wyspa Kalina”, prezentowanym w 2021 roku na deskach sali widowiskowej CKIF.

Po godz. 19:00 zamkową estradą ponownie zawładną orkiestry. Po obradach jury nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom I Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych. Muzycznym finałem wieczoru będzie zaplanowany na godz. 20:00  koncert muzyki filmowej w wykonaniu Krzesimira Dębskiego i Miejskiej Orkiestry Dętej Suchej Beskidzkiej, którym towarzyszyć będą na scenie wokaliści Natalia Kruźlak i Kamil Kołodziejczyk. W czasie koncertu zaprezentowanych zostanie kilkanaście utworów muzyki filmowej, w tym znane kompozycje maestro Krzesimira Dębskiego oraz wiązanki i przeboje innych twórców. Zwieńczeniem pierwszej edycji Festiwalu Artystycznego będzie projekcja plenerowa filmu w reż. Billy’ego Wildera – „Bulwar Zachodzącego Słońca” obrazu łączącego elementy dramatu, horroru i komedii, uznawanego za jeden z najlepszych i najważniejszych tytułów w historii kina.

Projekt Festiwalu Artystycznego - Urodziny Billy’ego Wildera złożony przez Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny i uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2023 w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych, natomiast pozostałą część budżetu wydarzenia stanowi wkład własny przekazany przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka na realizacje zadania.

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH FESTIWALOWYCH WYDARZENICH JEST BEZPŁATNY. NIE OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA MIEJSC. ZAPRASZAMY!!!

Organizatorzy:

Partnerzy:

Patronat medialny: