61. Krakowski Festiwal Filmowy w Suchej Beskidzkiej
W niedzielę 30 maja startuje 61. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku zawita do Suchej Beskidzkiej. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się premierowym pokazem filmu „Polański, Horowitz. Hometown” w krakowskim kinie Kijów w niedzielę 30 maja, a już trzy dni później, w środę 2 czerwca o 18:00 mieszkańcy Suchej Beskidzkiej i okolic będą mogli bezpłatnie obejrzeć wspomnianą produkcję w suskim Centrum Kultury i Filmu oraz spotkać się z jej twórcami.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Organizowany jest nieprzerwanie od 1961 roku. Tegoroczna 61. edycja rozpocznie się 30 maja i potrwa do 6 czerwca. Podczas festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć ponad dwieście filmów z Polski i całego świata, które jednocześnie walczą o prestiżowe tytuły i nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Konkursie Polskim. W tym roku Sucha Beskidzka staje się częścią tego wielkiego wydarzenia.
Dzięki współpracy z Krakowską Fundacją Filmową 61. Krakowski Festiwal Filmowy w tym roku zagości w Suchej Beskidzkiej. Już w środę 2 czerwca o godz. 18:00 w ramach festiwalu w Centrum Kultury i Filmu zaprezentowany zostanie pierwszy popremierowy pokaz filmu otwierającego krakowski festiwal
pt. „Polański, Horowitz. Hometown” z udziałem twórców. Film w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer, opowiada o historii dwóch wielkich artystów – reżysera Romana Polańskiego i fotografa Ryszarda Horowitza. Artyści w filmie wspominają dawny Kraków, okupacyjną rzeczywistość i dzielą się refleksjami na temat współczesnego świata. Co ciekawe, dawni przyjaciele spotkali się na planie filmu pierwszy raz od 70 lat!
Z kolei w dniach 7 czerwca (poniedziałek) i 8 czerwca (wtorek) o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu odbędą się filmowe projekcje zwycięzców i laureatów konkursów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, których poznamy w dniu 5 czerwca podczas ogłoszenia wyników. Poniedziałkowy pokaz laureatów swoją obecnością uświetni związany z Suchą Beskidzką dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat, który przybliży widzom historię Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz prezentowane filmy laureatów. Poza festiwalowymi projekcjami w Centrum Kultury i Filmu z udziałem twórców ciekawym akcentem tegorocznej 61. edycji KFF będzie występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Suchej Beskidzkiej w Kinie Kijów 30 maja o godz. 20:00, który uświetni huczne otwarcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Kilka godzin wcześniej suska orkiestra zaprezentuje się także na krakowskim rynku.
Wstęp na wydarzenia organizowane w Suchej Beskidzkiej w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc bezpłatne wejściówki można rezerwować na stronie www.ckifsucha.pl/ckifsucha, drogą elektroniczną pod adresem informacja@centrum-kultury.com oraz osobiście w recepcji Centrum Kultury i Filmu. Zapraszamy!!
Film z Romanem Polańskim i Ryszardem Horowitzem otworzy 61. Krakowski Festiwal Filmowy
Film z udziałem nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem reżysera Romana Polańskiego oraz jego przyjaciela - światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza, zostanie zaprezentowany w konkursie polskim tegorocznego Festiwalu. Bohaterom udało się wreszcie spotkać po kilkudziesięciu latach w rodzinnym mieście. Wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń i dawnego getta. Zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma, ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.
“Roman Polański do dziś wspomina, jak trzyletni Ryszard wybrzydzał nie chcąc wypić urodzinowej czekolady, cudem zdobytej przez rodziców w okupacyjnej rzeczywistości” – opowiada anegdotę Mateusz Kudła - reżyser i producent filmu.
„Odwiedzają znajome miejsca, dzieląc się najbardziej osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, które ukształtowały przyszłych artystów. Powrót do Krakowa wywołuje u nich uczucia, na które nie byli przygotowani. Bohaterowie wracają także do traumatycznych momentów z okresu ich dzieciństwa” – zdradza Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.