Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Wydarzenia

Od piątku 4 września w suskiej Galerii Sztuki Zamek można zwiedzać wystawę malarstwa Małgorzaty Pindel – Kryjak pod tytułem Ha-Makom Od relacji do emanacji/A.Z

Ha - Makom w języku hebrajskim oznacza miejsce spotkania nieba i ziemi. Dla artystki to horyzont, przestrzeń, jedno płótno lub kilka  połączonych w całość. To miejsce wyrażania myśli i uczuć , których symbolem jest latarnia. Tym razem to również osobista reakcja na utratę bliskiej osoby, oraz szereg zdarzeń które pozostawia widzowi wyobraźni, a sobie w sferze świadomości i emocji. Prace obrazują drogę artystki od relacji którą  początkowo stanowiła potrzeba zdania, zobrazowania uczuć towarzyszących powrotowi do malarstwa, do emanacji, czyli pokonanego lęku przed oceną, a w dalszej kolejności przed popełnieniem błędu w sensie metaforycznym  oraz  dosłownym. To droga od A do Z.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się  w sobotę 12 września o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Zamek. Z uwagi na panujący reżim sanitarny liczba miejsc ograniczona, uczestników wydarzenia w Galerii Sztuki Zamek prosimy o zasłanianie ust i nosa, a przed wejściem prowadzona będzie obowiązkowa dezynfekcja rąk. Wystawa będzie udostepniana zwiedzającym do 4 października 2020 roku. Szczegóły na plakacie, Zapraszamy.

 

Małgorzata Pindel Kryjak - malarz (PLSP Bielsko Biała, dyplom z wyróżnieniem, Berlin - pracownia malarska Dachboden), performer (Grupa B), historyk sztuki (Uniwersytet Śląski). Producent i poszukiwacz emocji traktujący obrazy-obiekty całościowo, od samodzielnie zrobionych ram po sygnaturę, która jest trawestacją latarni/drabiny, oraz elementem kompozycji. „Tworzy od A do Z”. Dojrzałość artystyczną osiągnęła w 2019 roku. Po wielu latach poszukiwań Historia Tworzenia, Odrzucenia, oraz Sztuki stały się HA - MAKOM. Świadomą przestrzenią SPOTKANIA wiadomego z niewiadomym, doświadczenia i profesjonalizmu z jego brakiem. Twórcy z Widzem. Gosi i św. Jakuba. „Ciebie i Mnie”. „To Miejsce" w którym celebruje się dosłowną, oraz indywidualną potrzebę odczuwania i wyrażania piękna. Spotkanie, którego znakiem jest główny motyw twórczości LATARNIA - uniwersalny symbol nadziei, drogi i miejsca do którego prowadzi.

Prace artystki znajdują się w kilku kolekcjach i siedzibach firm w kraju oraz zagranicą min. Warszawie, Rzymie, Berlinie czy Londynie. Od 2020 twórczość prezentowana jest przez jedną z najwiekszych indyjskich fundacji artystycznych, Aakriti Art Foundation. Artystka doceniana jest za intuicję, szczerość i indywidualny styl wypracowany samodzielnie. Cechą charakterystyczną twórczości jest pozorny nadmiar środków wyrazu, które definiują emocje. Złocenia przywodzą na myśl dawnych mistrzów, faktura - bogactwo poszukiwań awangardy, neonowe barwy - współczesne tendencje, ramy - rzemiosło.