Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Wydarzenia

Ewa Boreczko - śpiewaczka klasyczna, sopran koloraturowy. Absolwentka ASP w Warszawie. Specjalizuje się w repertuarze oratoryjno–kantatowym. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów i śpiewaków m.in. profesorów G. Kahra, Z. Donat, H. Hampe, P. Kusiewicza. Koncertowała w kraju i za granicą ze zróżnicowanym repertuarem – od muzyki oratoryjnej po utwory musicalowe, w tym m. in. w ramach międzynarodowych festiwali: Dekady Muzyki Organowej i Kameralnej w Cieszynie, Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, festiwalu Letnie Podgórskie Koncerty w Krakowie, jubileuszowego cyklu koncertów Szymanowskiego w Zakopanem. Współpracowała z chórem Cantica Cantamus przy Filharmonii Białostockiej, Zespołem Muzyki Cerkiewnej przy Warszawskiej Operze Kameralnej oraz z Choeur Regional d' Ile de France. Obecnie jest członkiem zespołu „Far Light”, w skład którego wchodzą znakomici artyści reprezentujący różnorodne doświadczenie i tradycje muzyczne (L. Leonowa, A. Beregovsky, O. Dyyak). Zespół wykonuje niebanalne kompozycje na pograniczu jazzu, folku oraz muzyki współczesnej. Ostatnio nagrała płytę z utworami polskich kompozytorów „Kwiaty polskie”. W swoim repertuarze ma partie z oratoriów Handela, Bacha, Mozarta a także role z oper Beliniego, Pucciniego i Offenbacha. Dysponuje sopranem o dużym bogactwie brzemienia i naturalną techniką koloraturową pozwalającą na wykonywanie najtrudniejszych partii wokalnych (www.ewaboreczko.pl).

Aleksander Bardasov - pochodzący z Białorusi śpiewak klasyczny, baryton. Absolwent AM w Krakowie. Ponadto rozwijał swój talent podczas kursów mistrzowskich pod okiem wybitnych pedagogów i śpiewaków. m. in. M. Kwietnia, R. Karczykowskiego, P. Kusiewicza oraz V. Kuzmenki. W 2012r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy w Lipsku oraz został nagrodzony wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Juventus Canti na Słowacji. Prowadzi aktywną działalność koncertową biorąc udział w festiwalach muzycznych o randze krajowej i międzynarodowej. Występował m.in. podczas Festiwalu Wagnerowskiego w Lipsku, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Polskiej w Iwoniczu-Zdroju, Dni Bachowskich w Krakowie, XII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, X Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego Sierpień Talentów w Katowicach, XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie, XXIV Międzynarodowego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach, I Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Wokalnej Voice&Piano w Krakowie. W 2014 roku zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej kreując postać Hrabiego Almavivy w „Weselu Figara“ W.A.Mozarta. W 2015 roku występował w NOSPRze (Katowice) wcielając się w rolę sierżanta Belcore w „Napoju miłosnym” Donizetiego. Od 2013 współpracuje z „Capellą Cracoviensis” biorąc udział w różnych projektach. Współpracował ze znamienitymi dyrygentami jak Christophe Rousset, Paul Goodwin, Rafał Jacek Delekta, Vincent Dumestre, Stanisław Krawczyński. Bogaty repertuar śpiewaka obejmuje zarówno dzieła najwybitniejszych kompozytorów muzyki operowej (W.A.Mozart, G.Donizetti, V.Bellini, G.Verdi, P. Czajkowski, G. Bizet, A. Rubinstein, S. Moniuszko i inni), jak również szeroki wybór pieśni kompozytorów słowiańskich i europejskich oraz muzykę oratoryjno-kantatową.

Urszula Dereń-Kokoszka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w dwóch specjalnościach: fortepian (klasa prof. Ewy Bukojemskiej) oraz organy (klasa prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy). Swój warsztat wykonawczy doskonaliła na studiach podyplomowych Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (pod kierunkiem prof. Petera Planyavsky’ego), licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki fortepianowej oraz organowej w kraju i za granicą oraz w trakcie pobytu stypendialnego we Freiburgu im Breisgau (pod kierunkiem prof. Zsigmonda Szathmary’ego). Jest laureatką dwóch międzynarodowych konkursów organowych: IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku (2000 r.), gdzie zdobyła III miejsce oraz Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta we Włoszech w Cremolino (2001 r.), gdzie przyznano jej I nagrodę.