
KONCERT FRANCOIS
KONCERT JEST ORGANIZOWANY W RAMACH SUSKIEJ MAJÓWKI 2025 WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY! NIE OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA MIEJSC! Koncert Francois to muzyczny most między Sekwaną a Wis [...]
Złoty Smok. Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych
How Do You Measure A Year? / Jak minął rok?, 29 min. | dokument | USA 2021 |
Ella to córka Jaya Rosenblatta, reżysera znanego z dokumentalnych eksperymentów. Jednocześnie Ella to bohaterka filmu, która każdego roku od swoich drugich do osiemnastych urodzin odpowiada na kilka prostych pytań. Jak zmieniają się jej odpowiedzi wraz z upływem czasu? Pytania dotyczą życia prywatnego, rodzinnego, lecz także bardziej ogólnych pojęć, takich jak np. „władza”. Chociaż forma filmu Rosenblatta mieści się w kategoriach „home movie”, trudno oprzeć się skojarzeniu filmu amerykańskiego reżysera z legendarnymi „Gadającymi głowami” (1980) Krzysztofa Kieślowskiego.
POLSKI OPIS KRÓTKI
Ella to córka Jaya Rosenblatta, reżysera znanego z dokumentalnych eksperymentów. Jednocześnie Ella to bohaterka filmu, która każdego roku od swoich drugich do osiemnastych urodzin odpowiada na kilka prostych pytań. Jak zmieniają się jej odpowiedzi wraz z upływem czasu?
REŻYSERIA: Jay Rosenblatt
ZDJĘCIA: Jay Rosenblatt, Thomas Logoreci
MONTAŻ: Jay Rosenblatt
PRODUKCJA: Jay Rosenblatt
Srebrny Smok dla reżyserki najlepszego filmu fabularnego. Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych
Victoria 28 min. | fabuła | Polska 2022 |
Amelia czuje, że w jej małżeństwie z prawie 30-letnim stażem brakuje namiętności. Męża bardziej fascynują zbroje i rekonstrukcje średniowiecznych bitew niż jej ciało. Kobieta jest zmęczona codzienną rutyną. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajduje różową paczuszkę. Jej zawartość odkrywa w salonie między „wąsatymi” portretami Jana III Sobieskiego i Józefa Piłsudskiego, zapewne należącymi do męża. Na widok ekskluzywnego wibratora przeżywa szok. Długo oswaja się z pragnieniem jego użycia. Kiedy jednak za jego pomocą doznaje pierwszego orgazmu, jej dotychczasowe nastawienie do życia się zmienia.
POLSKI OPIS KRÓTKI
Amelia czuje, że w jej małżeństwie z prawie 30-letnim stażem brakuje namiętności. Męża bardziej fascynują zbroje i rekonstrukcje średniowiecznych bitew niż jej ciało. Kobieta jest zmęczona codzienną rutyną. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajduje różową paczuszkę z zawartością, która odmieni jej życie.
REŻYSERIA: Karolina Porcari
SCENARIUSZ: Karolina Porcari, Krzysztof Szekalski
ZDJĘCIA: Tomasz Wierzbicki
MUZYKA: Hubert Zelmer, Joanna Halszka-Sokołowska, Daniel Pigoński
DŹWIĘK: Natalia Sikorska, Bartosz Putkiewicz
MONTAŻ: Anna Morawiec
OBSADA: Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus, Małgorzata Bogdańska
PRODUKCJA: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński (Studio Munka - SFP), Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys
Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego. Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych
Maldita. A Love Song to Sarajevo / Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa, 27 min. | dokument | Hiszpania 2022 |
Choć zdjęcia do tego dokumentu są czarno-białe, to filmowana postać zdecydowanie taka nie jest. Dajcie się uwieść barwie głosu i niezwykłej, uduchowionej i utalentowanej osobowości, która wymyka się wszelkiej kategoryzacji. Poznajcie kogoś, kto swoim śpiewem pisze list miłosny do Sarajewa, kogoś, kto zdaje się prawdziwie wolny i mimo uprzedzeń ze strony ludzi potrafi patrzeć na świat z ogromną życzliwością i wrażliwością. Ta pasja życia jest na tyle zaraźliwa, a talent rozpoznawalny, że Bozo Vreco znajduje muzycznych partnerów nawet poza granicami Bośni i Hercegowiny, tym razem w Barcelonie.
POLSKI OPIS KRÓTKI
Dajcie się uwieść barwie głosu i niezwykłej osobowości, która wymyka się wszelkiej kategoryzacji. Piękny obraz wolnej, utalentowanej osoby, która mimo uprzedzeń ze strony ludzi potrafi patrzeć na świat z ogromną życzliwością i wyrozumiałością.
REŻYSERIA: Raúl de la Fuente Calle, Amaia Ramirez
PRODUKCJA: Ivan Zahínos (Kanaki Films)
Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu animowanego. Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych oraz
Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego (Kandydat KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego)
Kocham, tato / Love Dad, 13 min. | animacja | Czechy, Słowacja 2021 |
Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy to, co teraz przeczyta, naprawi jej stosunki z tatą? Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? W tej opowieści wracają wspomnienia z czasów dzieciństwa: beztroskie wakacje i zabawy w lunaparku w rytmie disco, ale też smutek i cierpienie. Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek. Ta dokumentalna animacja poza historią czesko-wietnamskiej rodziny dotyka także problemu różnic społeczno-kulturowych.
POLSKI OPIS KRÓTKI
Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.
REŻYSERIA: Diana Cam Van Nguyen
SCENARIUSZ: Diana Cam Van Nguyen, Lukáš Janičík
ANIMACJA: Diana Cam Van Nguyen, Barbora Halířová, David Štumpf, Vojtěch Domlátil
ZDJĘCIA: Diana Cam Van Nguyen, Darjan Hardi
MUZYKA: Viera Marinová
DŹWIĘK: Viera Marinová
MONTAŻ: Lukáš Janičík
PRODUKCJA: 13ka,Famu, nutprodukcia
Wstęp na wydarzenia organizowane w Suchej Beskidzkiej w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc bezpłatne wejściówki można rezerwować na stronie www.ckifsucha.pl/ckifsucha, drogą elektroniczną pod adresem informacja@centrum-kultury.com oraz osobiście w recepcji Centrum Kultury i Filmu. Zapraszamy!!